Vepřové podraží, cena mléka by měla stagnovat

Praha - Produkce masa v Česku loni kvůli nižší výrobě drůbežího mírně klesla, výkup mléka naopak vzrostl. Podle dnešních čísel Českého statistického úřadu se v roce 2007 v České republice vyrobilo 626 tun masa v jatečné hmotnosti, což bylo o 0,4 procenta méně než v roce 2006. Nákup mléka do mlékáren loni dosáhl 2,4 miliardy litrů a ve srovnání s rokem 2006 se zvýšil o 2,6 procenta. Producenti letos očekávají zdražení vepřového o pětinu, drůbežího o desetinu a stagnaci cen mléka a hovězího.

Od vstupu Česka do Evropské unie jsou výroba mléka a tím i počet dojných krav omezeny systémem produkčních kvót. Stavy dojných krav klesly meziročně o 3,2 procenta na 410 tisíc kusů, uvádí soupis hospodářských zvířat k loňskému 1. dubnu.

EU chce kvůli nedostatku mléka na trhu a tím způsobenému tlaku na růst cen od dubna povolit zvýšení výroby mléka o 2 procenta. „Stále nenaplňujeme kvótu, a její případné zvýšení proto nepřinese zásadní zvýšení produkce. To lze očekávat pouze lokálně, tam kde to dovolí kapacity,“ řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. „Krátkodobě bychom kvóty ani nepotřebovali,“ přidal se náměstek ministra zemědělství Stanislav Kozák. „Současný odbyt nezavdává důvod k poklesu cen mléka,“ myslí si.

Dle náměstka MZe Kozáka se změnily stravovací návyky Čechů co se masa týče, spotřeba hovězího a vepřového masa klesá, drůbež se drží na svých dřívějších spotřebních objemech. Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat během celého roku meziročně klesaly, nejvýrazněji v dubnu. Průměrná cena zemědělských výrobců jatečných prasat se loni meziročně snížila o 7,6 procenta.

Další pokles cen vepřového nelze očekávat, podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby se již více než rok pohybuje pod výrobními náklady. Chovatelé v celé EU proto snižují stavy, během druhého čtvrtletí začne být vepřového na trhu nedostatek a jeho cena poroste. AK odhaduje, že vepřové letos podraží přibližně o pětinu. V sousedním Německu odhaduje předseda Německého rolnického svazu Gerhard Sonnleitner od letošního června zvýšení odbytových cen až o 40 procent.