Zítřejší stávka v Air France neumožní krátké lety

Paříž - Francouzská letecká společnost Air France zruší ve čtvrtek kvůli stávce pozemního personálu část letů na krátké a středně dlouhé vzdálenosti. Zaměstnanci požadují zlepšení mzdových podmínek. Uvedly to aerolinky v dnešním prohlášení.

Air France očekává, že se jí podaří zajistit všechny dálkové lety, budou však zřejmě zpožděné. Část letů na kratší a středně dlouhé vzdálenosti již firma preventivně zrušila a další zřejmě zruší v dalších dnech. Budou to hlavně lety z letiště Paříž-Orly a z některých regionálních letišť.

Odboráři se snaží zvýšit tlak na vedení aerolinek před dokončením jednání o mzdách, které je naplánováno na 7. února. Air France v prohlášení dodala, že mzdy pozemního personálu stouply loni o 5,1 procenta. Mzdy ve velkých soukromých francouzských společnostech se loni v průměru zvýšily o tři procenta, napsaly agentury AFP a Reuters.

Air France je součástí aerolinek Air France-KLM, které jsou podle tržeb největším leteckým přepravcem na světě. V Evropě firmě patří první místo také z hlediska počtu cestujících. Společnost vznikla v roce 2004 spojením Air France s nizozemským konkurentem KLM. Firmy sice vystupují jako jeden subjekt, jejich provoz však funguje odděleně.