Evropská komise hrozí Česku několika žalobami

Brusel - Česku hrozí ze strany Evropské komise (EK) hned několik soudních řízení. Komise dnes oznámila, že podá žalobu na Českou republiku, Polsko a Španělsko kvůli směrnici o trzích finančních nástrojů, takzvané MiFID. Uvedené státy totiž promeškaly termín pro implementaci směrnice do svého právního řádu, který byl stanoven na 31. ledna 2007.

Zda však Evropský soudní dvůr nakonec nějaký rozsudek vynese, to není jasné. Česká republika už v polovině ledna příslušnou novelu zákona schválila. Ministerstvo financí předpokládá, že začne platit od poloviny letošního roku.

Směrnice přináší podle odborníků řadu změn v oblasti podnikání na kapitálových trzích. Někteří je dokonce označují za nejradikálnější za posledních dvacet let. Vytváří totiž v podstatě jednotný evropský trh pro akcie, komodity a finanční deriváty. Burzy tak budou moci poskytovat své služby přeshraničně. Dále směrnice přináší lepší ochranu investorů. Předpokládá lepší informovanost klientů ze strany obchodníků s cennými papíry a kategorizuje zákazníky na profesionály a neprofesionály.

Další věcí, kvůli které hrozí Brusel žalobou, je nepřevedení směrnice o pojištění osobních vozidel. Česko tak mělo učinit do 11. června 2007. Tato směrnice motoristům zjednodušuje změnu pojišťovny. V tomto případě se zatím o žalobu nejedná. Jde o takzvané odůvodněné stanovisko. Žaloba bude následovat, pokud ČR nezahájí kroky v implementaci směrnice.

Poslední případ, ve kterém dnes Evropská komise zahájila právní kroky proti České republice, ale také Německu a Estonsku, se týká problematiky různého zdanění dividend pro české a zahraniční firmy. EK chce po Česku vyjasnit pravidla, podle nichž je možné výplaty dividend některým zahraničním firmám zdaňovat více než výplaty dividend českým společnostem. Česká republika musí odpovědět do dvou měsíců. Pokud nebude odpověď uspokojivá, bude následovat zaslání odůvodněného stanoviska.

Evropská komise rovněž zahajuje prověřování bankovního sektoru v EU. Zaměří se zejména na situaci spotřebitelů v drobném bankovnictví. Zodpovědět by chtěla třeba to, proč se v jednotlivých zemích výrazně liší poplatky za správu účtů.