Roman popřel pomoc ČEZu maďarské MOL proti nepřátelskému převzetí ÖMV

Vídeň - Šéf českého energetického koncernu ČEZ Martin Roman odmítl v rozhovoru pro rakouský deník Kurier spekulaci, že jeho firma nákupem podílu v maďarském podniku MOL poskytla Maďarům pomoc v boji proti převzetí firmy rakouským koncernem ÖMV.

Na konci loňského roku koupil ČEZ sedmiprocentní balík akcií maďarské energetické společnosti. Vedení MOL tak získalo prostředky k pokračujícímu nákupu vlastních akcií na finančních trzích. Ty skupuje v poslední době také ÖMV, který usiluje o převzetí MOL. Proti tomuto záměru se loni ostře postavila i maďarská vláda, a tak se ÖMV nyní snaží o převzetí nepřátelské, tedy proti vůli vlastníků a bez dohody s nimi. ÖMV již nakoupil přes 20 procent akcií MOL, její vedení drží v rukou nyní asi 40procentní podíl.
Proti transakci mezi českým energetickým gigantem a maďarskou firmou se ale překvapivě zvedla odmítavá reakce akcionářů MOL, kteří tvrdili, že celý obchod je výhodný pouze pro ČEZ. Obrana před převzetím rakouským koncernem ÖMV údajně investory poškodila.
Roman označil obchod za velmi výhodný pro obě strany. „Není to žádná přátelská služba, ale pro oba partnery dobrý obchod. Jde o to zvýšit hodnotu firmy pro její akcionáře. Kromě toho jednání o strategické spolupráci mezi ČEZ a MOL začala již dlouho předtím, než projevil ÖMV zájem na převzetí MOL,“ odpověděl na otázku, zda nákupem podílu v MOL chtěl ČEZ maďarské formě pomoci proti ÖMV. Praktické dopady jsou ale takové, že vstup ČEZ do MOL managementu maďarskému podniku pomohl. Podíl ČEZ se s totiž stal pro ÖMV nedostupným a navíc si MOL ve smlouvě ČEZ zajistil opci na zpětný odkup.
Roman rovněž popřel, že by ČEZ chtěl v budoucnu dál zvyšovat svůj podíl v MOL nebo ji dokonce sám převzít. „S ÖMV, který je významným akcionářem v MOL, chceme mít v budoucnu naprosto korektní vztahy,“ dodal šéf ČEZu.