Yahoo zvažuje kromě nabídky Microsoftu i spojení s Googlem

San Francisco/Praha - Internetová společnost Yahoo posuzuje nejen nabídku na převzetí, kterou jí koncem minulého týdne předložil Microsoft, uvažuje také o spojení s internetovou jedničkou Googlem. Světový gigant ve vyhledávání se tak snaží zabránit tomu, aby Microsoft rozšířil svůj softwarový monopol i na internetovou sféru. Yahoo naopak pokládá nabídku Microsoftu za podhodnocenou.
 

Vedení Yahoo podle agentury Reuters zvažuje, že obnoví vyjednávání o vytvoření aliance s Gogolem, která probíhala před několika měsíci. Případné spojení by ale zřejmě provázely komplikace kvůli dominantnímu postavení výsledného podniku na trhu internetového vyhledávání. „Kdyby se měl spojit Yahoo a Google, je velice pravděpodobné, že by americký antimonopolní úřad do takového spojení zasáhl, zatímco u Microsoftu to bezprostředně nehrozí,“ zmínil v rozhovoru pro Českou televizi analytik Petr Koubský.

Někteří odborníci naopak považují krok Yahoo za snahu o donucení Microsoftu ke zvýšení ceny, kterou je za akvizici ochoten zaplatit. Softwarový gigant nabídl za jednu akcii 31 dolarů, celkově by tak zaplatil 44,6 miliardy dolarů (v přepočtu 777,5 miliardy korun). „Ve hře mohou být další hráči a Yahoo teď může licitovat, která nabídka bude výhodnější,“ zdůraznil Koubský.

Jednání mezi Yahoo, Microsoftem a Googlem označuje analytik za klíčový souboj pro budoucnost internetu. Google totiž dominuje mezi vyhledávači, přes které většina uživatelů k informacím na síti přistupuje, 77procentním podílem na trhu. Yahoo je se 16 procenty druhá. Microsoft sice stojí na třetím místě, jeho odstup od prvních dvou společností je ale značný. Jeho tržní podíl činí pouze 3,7 procenta.