EK chce nové údaje na obaly potravin

Brusel - Evropská komise (EK) dnes představila návrhy na nové označování potravin. Podle nich by se měl spotřebitel na obalu dočíst údaje o množství tuku, cukru a nasycených mastných kyselin, které výrobek obsahuje a také energetické hodnotě. To by mělo mimo jiné pomoct i v boji s obezitou.

Uváděn by měl být obsah zdraví škodlivých látek v jedné porci nebo na 100 gramů respektive 100 mililitrů daného výrobku. Informace musí být zřetelně zobrazena na přední straně a uváděna by měla být i v takzvaných doporučených denních dávkách. Proti tomu stojí spotřebitelské organizace. Ty chtějí jednodušší označování pomocí tří základních barev podobně jako na semaforu. Červené proužky by tak na obalu měly výrobky nezdravé, naopak zelené by měly potraviny s nízkým obsahem zdraví škodlivých látek.

Návrh nově obsahuje také nařízení, aby potraviny obsahující alergeny, například arašídy, mléko, hořčice nebo ryby, byly zřetelně označeny. To by se mělo týkat balených i nebalených potravin a o alergenech v jídle by měl být zákazník informován také v restauracích.

Dosavadní označování se v jednotlivých členských státech výrazně liší. Podle sdružení na ochranu spotřebitelů to může být pro spotřebitele matoucí. „Etikety na potravinách mohou mít obrovský vliv na to, jak se spotřebitelé při nákupu rozhodnou. Avšak matoucí, přeplněné nebo zavádějící etikety mohou být spotřebitelům spíše na obtíž,“ uvedl eurokomisař pro zdraví Markos Kyprianu.

Součástí návrhu je i změna pravidel pro označení původu potraviny. Označení typu „vyrobeno v České republice“ by mohla být používána pouze v případě, pokud hlavní ingredience výrobku budou skutečně z daného státu pocházet.