Deficit amerického rozpočtu bude výrazně vyšší, než se čekalo

Washington - Schodek federálního rozpočtu Spojených států bude v příštím fiskálním roce činit 407 miliard dolarů (v přepočtu asi 7,1 bilionu korun). Uvádí to návrh, který vypracoval tým ekonomických poradců prezidenta George Bushe. Je to výrazně více, než Bush předpokládal před půl rokem, kdy počítal s deficitem 213 miliard dolarů.

Prezident přiznal, že vyšší schodek rozpočtu je do značné míry výsledkem poklesu dynamiky hospodářského růstu. Velkou část rozpočtu ale budou plnit i vojenské výdaje na financování přítomnosti americké armády v Iráku a Afghánistánu.
„Hlavním důvodem ke zvýšení deficitu je z krátkodobého pohledu soubor opatření, který prezident navrhl na podporu ekonomiky,“ uvádí dokument. Za další důvod označil pokles daňových příjmů a vyšší náklady na financování válečných konfliktů. Pentagon bude mít k dispozici asi 515 miliard dolarů, což bude znamenat meziroční nárůst asi o 7,5 procenta.
Výdaje se vyšplhají na 3,11 bilionu dolarů a vůbec poprvé v historii překročí tříbilionovou hranici. Příjmy by měly činit zhruba 2,93 bilionu dolarů.
Skutečně dosažený deficit by ale mohl být podle některých kritiků Bushovy administrativy ještě vyšší, uvedla agentura Reuters. Předpověď připravená prezidentovými poradci není prý zcela přesná a liší se od předpovědí vypracovaných soukromým sektorem. Rozdíl spočívá především ve výši výdajů na válku v Iráku, které prezidentská studie zahrnuje jen částečně, tvrdí kritici.
S horším vývojem je nutné počítat i v tomto fiskálním roce, který končí 30. září. Deficit by měl činit 410 miliard dolarů, ačkoli jej Bush ještě před půl rokem odhadoval na 258 miliard dolarů. Výdaje se vyšplhají asi na 2,93 bilionu a příjmy na 2,52 bilionu dolarů.
Deficit v letošním i příštím roce bude výrazně vyšší než loni, kdy činil 162 miliard USD. Schodek rozpočtu se tak přiblíží na dohled rekordu z roku 2004, kdy činil 413 miliard dolarů.