Problém nedostatku peněz na spolufinancování důležitých akcí vidí jako velmi závažný nebo dosti závažný 82 procent ze 366 dotázaných. Nouze o finanční prostředky limituje především možnosti malých obcí, z nichž tento důvod jako závažný uvedlo 92 procent respondentů.
Řešení těchto těžkostí je ale podle Daniela Touška, náměstka pro evropské záležitosti MMR ČR, velmi snadné. „Nejde jen o to, jakým způsobem budeme financovat projekty z veřejných zdrojů, ale také o to, jakým způsobem přitáhneme zájem všech ostatních partnerů, zejména privátního sektoru. Zároveň jde i o generování příjmů z těch projektů,“ zdůraznil v rozhovoru pro Českou televizi.
Ekonom České spořitelny Petr Zahradník naopak obcím doporučuje, aby se na realizaci nákladnějších projektů slučovaly do větších celků: „Domnívám se, že záměrem Evropské komise a možná i záměrem naší vlády je to, aby obce mezi sebou nějakým způsobem spolupracovaly, aby docházelo k vytváření nějakých sdružení, aby projekty z Evropské unie vytvářené ve prospěch veřejné služby na obecní úrovni byly řešeny komplexně na úrovni mikroregionů.“ Dodává, že tento postup povede k efektivnějšímu vynakládání finančních prostředků a ke snižování nákladů.
Česká republika má možnost v rozpočtovém období 2007 až 2013 získat ze strukturálních fondů Evropské unie 26,7 miliard euro, což představuje přibližně 752,7 miliardy korun. V současnosti ale v čerpání dotací výrazně zaostává za ostatními členy EU. Několikrát si z tohoto důvodu vyslechla také kritiku Evropské komise.