V ČR loni vzniklo nejvíce firem za posledních 5 let

Praha - V České republice vzniklo v loňském roce celkem 22 507 nových firem. To je o 27 procent více než v roce 2006 a zároveň nejvyšší hodnota za posledních pět let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (Čekia).

Téměř polovina z nových firem byla založena v Praze, přes dvě pětiny působí v oboru nemovitostí. To podle analytiků souvisí s velkým zájmem o investice do budov a pozemků.

Další téměř dvě pětiny nových společností působí ve velkoobchodu, maloobchodu, stavebnictví a službách jako například účetnictví, auditu, poradenství, architektuře a reklamě. „Ostatní z preferovaných odvětví se vyznačují nízkými bariérami vstupu do podnikání,“ podotkla členka představenstva Čekia Petra Doležalová.

Kromě hlavního města bylo nejvíce podniků loni založeno v Jihomoravském, Středočeském a Moravskoslezském kraji. „Největší počet nových firem v těchto regionech souvisí s intenzivním rozvojem v okolí ekonomických center České republiky - Prahy, Brna a Ostravy,“ vysvětlila Doležalová. Podnikání se zintenzivňuje zvláště na severní Moravě, doplnila.

Většina nově založených firem má formu společnosti s ručením omezeným. Akciových společností loni vzniklo celkem 2 614. Průměrný počet nových akciovek se více než zdvojnásobil v posledních dvou měsících roku. To je podle dlouhodobých statistik Čekie výjimka. Běžně totiž vznikají v průběhu roku rovnoměrně.

Důvodem je podle Doležalové daňová reforma, která začala platit od 1. ledna 2008. „Podnikatelé narychlo a často i do zásoby zakládali akciové společnosti, aby se v případě prodeje vyhnuli daňovému testu, který byl prodloužen z šesti měsíců na pět let,“ vysvětlila.

Vymazáno bylo loni z obchodního rejstříku 4 032 společností a do likvidace vstoupilo 5 470 firem. Počty zanikajících firem jsou zhruba stejné jako o rok dříve. Na konci loňska Čekia ve svých databázích celkem evidovala 290 301 firem, společností s ručením omezeným bylo zhruba 92 procent z nich.