ČNB zvýšila úrokové sazby na 3,75 procenta

Praha - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní úroková sazba se tak dostala na 3,75 procenta, což je nejvyšší hodnota od dubna 2002. Jedná se už o páté zvýšení sazeb za poslední rok, Česko má ale přesto stále nejnižší úrokové sazby v celé Evropské unii.

Rozhodování ČNB nakonec asi nebyla tak jednoduchá, jak by se zdálo ještě na začátku roku. Bankéři museli při jednání zvážit na jedné straně hrozbu vysoké inflace, kterou by zkrotilo zvýšení úrokových sazeb, na druhé straně však museli kalkulovat s nepříznivým vývojem americké ekonomiky, který hraje spíše pro jejich snížení.

O výši úrokových sazeb se dnes rozhodovalo také v Londýně a ve Frankfurtu. Bank of England je nakonec snížila o čtvrt procentního bodu na 5,25 procenta. Chce tím zabránit výraznějšímu zpomalení růstu britské ekonomiky, do které se nejvíce přenesly problémy v USA.

Evropská centrální banka úrokové sazby ponechala na čtyřech procentech. Zatím tak odolává tlaku na jejich snížení, které se objevují kvůli oslabování ekonomiky. Ve snižování jí braní vysoká inflace v eurozóně. Úroky zde tak zůstávají beze změny už osm měsíců.