Antimonopolní úřad prověřuje vydání dalšího dílu příběhů o Harrym Potterovi

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prošetří vydání posledního dílu knižních příběhů o Harrym Potterovi. Nakladatelství Albatros se ocitlo v podezření ze zneužití dominantního postavení na trhu, kterého se údajně dopustilo tím, že některým odběratelům doručí knihu se zpožděním.

„Vyšetřování je na začátku, zatím není zřejmé, zda vůbec zahájíme správní řízení,“ informoval dnes Filip Vrána z tiskového oddělení ÚOHS.

Nakladatelství Albatros dodalo v první vlně knihu Harry Potter a relikvie smrti pouze do kamenných knihkupectví. Do obchodních řetězců hodlá titul dodat až od 1. března. Předmětem vyšetřování antimonopolního úřadu je také možné uzavření zakázané vertikální dohody o ceně.

Knihkupci mají poslední díl dobrodružství Harryho Pottera na pultech už od 31. ledna. Přestože Albatros chtěl, aby obchodní řetězce dílo prodávaly až od 1. března, společnost Tesco Stores ho prodává od úterý. Nakladatelství podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajné nelegální výrobě a distribuci knihy. Tesco se ovšem proti tomuto nařčení ohradilo - tvrdí, že v případě jím prodávaných knih jde o oficiální výtisky. Dodavatel knih podle mluvčí Tesco Stores Jany Matouškové garantuje, že kniha je originálem vydaným společností Albatros.

Albatros uvedl, že tato varianta by pro něj byla přijatelnější vzhledem ke čtenáři, jemuž by se v tomto případě dostalo do ruky oficiální a kvalitní dílo, nikoli padělek. Znamenalo by to však, že některý z odběratelů, kterým nakladatel knihy poskytl, porušil smlouvu. Odběratelé se smluvně zavázali, že nebudou knihy dále distribuovat.

Distribuci v případě posledního dílu Harryho Pottera celou zajišťoval nakladatel, chtěl tak zamezit opakování situace s minulými díly knihy, kdy se část nákladu dostala velmi rychle do obchodních řetězců, jež je prodávaly i za zlomek doporučené ceny.

Jako oficiální důvod časového upřednostnění knihkupců Albatros uvádí, že knihkupci dlouhodobě pečují o veškerou jeho produkci a jsou hlavním distribučním kanálem jeho knih. Většina hypermarketů naopak podle mluvčího není standardním přímým prodejcem Albatrosu a nemá s ním uzavřeny dlouhodobé distribuční smlouvy na kompletní produkci.