Papírenský kolos Norske Skog zavře papírnu ve Štětí

Praha  - Jeden z největších světových producentů papíru
Norske Skog uzavře svou továrnu na výrobu novinového papíru ve Štětí a propustí všech 210 zaměstnanců. O čerstvém rozhodnutí jednal ve čtvrtek celý den management jeho české pobočky. Papírna s roční výrobou 130 tisíc tun novinového papíru má v Česku dominantní postavení.

O doporučení náš závod uzavřít se vedení papírny dozvědělo ve středu. Konečné slovo má ještě správní rada, která o něm bude jednat 12. března. Je ale téměř jisté, že s uzavřením továrny ve Štětí bude souhlasit. Kdy přesně přestane továrna vyrábět, to se zatím neví.

Podle oficiální zprávy z centrály Norske Skog rozhodla o zrušení továrny ve Štětí rada ředitelů 4. února. Z oficiální zprávy vyplývá, že k zastavení výroby ve Štětí by mělo dojít ve druhém čtvrtletí. 

Společnost Norske Skog má vážné problémy. Její zisky klesly téměř o třetinu - z 1,476 miliardy norských korun (5,7 miliardy českých korun) na 1,06 miliardy. Kvůli propadu zavírá továrny na celém světě a papírna ve Štětí je jednou z nich. Kromě české papírny ve Štětí má skončit také korejská továrna v Cheongwonu s produkcí 190 tisíc tun ročně a jedna výrobní linka v norském Follumu s produkcí 130 tisíc tun.