Putin: Rusko se dostalo mezi sedm vedoucích světových ekonomik

Moskva - Ruská federace se v loňském roce vyšvihla mezi sedm největších světových ekonomik a její hospodářství předehnalo například Francii či Itálii, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Před asi 750 účastníky jednání rozšířené Státní rady, poradního orgánu prezidenta, kde zasedají nejvyšší představitelé subjektů federace, také přednesl svou představu ekonomického rozvoje země pro příštích 12 let.

Putin zdůraznil, že za poslední rok zaznamenali statistici nejvyšší růst ruského hrubého domácího produktu, a to ve výši 8,1 procenta. Objem zahraničních investic v Rusku podle Putina loni dosáhl 82,3 miliard dolarů. Přesto je prý do roku 2020 potřeba nejméně čtyřikrát zvýšit efektivitu ruské ekonomiky.

Své vystoupení, které je celosvětově vnímáno jako jeho ekonomická závěť před březnovými volbami hlavy státu, zahájil prezident popisem špatné situace v zemi při jeho nástupu do prezidentského křesla v roce 2000. Podle něj se v 90. letech Rusko stalo „chudou zemí chudých lidí“. Na přelomu let 1999 a 2000 se nacházelo ve velmi kritické situaci, v zemi prý bylo okolo 2000 oblastí, které měly zájem na samostatnosti a mohly tak způsobit rozpad federace.

Teroristický útok na Dagestán v roce 1999 byl podle slov prezidenta důsledkem faktického tehdejšího oddělení Čečenska od Ruska, které způsobily vnější síly mající zájem na rozpadu země. „Začali jsme obnovením ústavního pořádku,“ vysvětlil pak Putin své další kroky proti separatismu - novináři označované jako druhá čečenská válka. Prezident uzavřel s tím, že nyní je již Čečensko standardním členem Ruské federace.

Rusko ale musí v současnosti čelit jiným problémům. Jedním z nejvážnějších je fungování země jako čistého vývozce energetických surovin. „Podle takového scénáře bychom nezajistili ani bezpečnost země a její normální rozvoj,“ zdůraznil ruský prezident. Zatím se prý zemi od takového vývoje nepodařilo zcela oprostit.

Ruská ekonomika se zatím modernizuje jen v některých oblastech, a to i když se prý podařilo zcela vyrovnat propad z 90. let. „Nyní je před námi úkol efektivně využít získané zkušenosti a zdroje pro budoucnost, pro kvalitativně novou etapu rozvoje země,“ dodal Putin podle agentury RIA-Novosti.