Světové ceny ropy vyskočily o tři dolary

Londýn - Světové ceny ropy dnes vzrostly o více než tři dolary kvůli očekávání, že chladné počasí v USA zvýší spotřebu. K nákupům ropy přiměly obchodníky také výpadky těžby v Nigérii a v Severním moři.                    

Cena severomořské ropy Brent v Londýně kolem 18:40 SEČ stoupla o 3,55 dolaru na 92,06 USD. Barel americké lehké ropy v tu dobu podražil o 3,64 dolaru na 91,75 USD. Ve čtvrtek přitom cena suroviny pocházející z USA klesla až na 86,24 USD a dosáhla tak nejnižší hodnoty za tři a půl měsíce.

Royal Dutch Shell oznámil, že se kvůli únikům ropy z ropovodů v Nigérii zastavila produkce kolem 130 tisíc barelů za den. V členské zemi kartelu OPEC jsou přitom již mnohá těžební zařízení odstavena kvůli útokům ozbrojenců. Obchodníci se obávají také o zásobování ropou z britských plošin v Severním moři, jejichž fungování narušilo nepříznivé počasí.

Na severovýchodě Spojených států se o víkendu očekávají nízké teploty. Region má nejvyšší spotřebu topného oleje na světě, a trh proto očekává nárůst poptávky.

Ropa v posledních týdnech kopíruje výkyvy akciových burz a dnes akcie v Evropě i Spojených státech rostly. Pro zvyšování cen suroviny hovoří i komentáře představitelů ropného kartelu OPEC k těžebním limitům.