Nejvyšší soud zrušil konkurz na majetek Václava Fischera

Brno - Nejvyšší soud zrušil konkurz na majetek podnikatele v cestovním ruchu Václava Fischera. Důvodem je skutečnost, že Fischera poslal již dříve do konkurzu soud v Německu, a to na žádost samotného podnikatele, který se tak chtěl vyhnout exekucím v Česku. To se mu podle všeho nakonec podaří.

„V tomto případě Nejvyšší soud postupoval podle práva Evropské unie o úpadkovém řízení. V dané věci totiž soud v Hamburku prohlásil konkurz dříve a toto měly české soudy respektovat a věcí se dále nezabývat,“ odůvodnil verdikt v rozhovoru pro ČT mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu překvapilo Josefa Cupka, správce konkurzní podstaty ve Fischerově případu. Podle jeho slov řízení o prohlášení konkurzu i nadále pokračuje. Žádné oficiální stanovisko soudu totiž zatím nedostal. „Jsme přesvědčeni, že pan Václav Fischer je dlužníkem a konkurz by měl uspokojit jeho oprávněné věřitele,“ zdůraznil správce.

Návrh na konkurz na Fischerův osobní majetek podala v lednu 2005 finanční skupina KKCG kolem ropného a plynařského magnáta Karla Komárka. Ten v předcházejících dvou letech postupně ovládl cestovní kancelář Fischer. Komárek se domáhal asi 400 milionů korun. Soud v Hamburku jeho pohledávky zamítl. Naopak vyhověl hamburské Nordbank, která financovala Fischerův německý podnik.

Celým případem se bude v Česku ještě znovu zabývat Městský soud v Praze. Podle Knötiga by měl tentokrát návrh na konkurz odmítnout.