Vysočina vyjednala s ČD penále za zpožděné vlaky

Jihlava - Kraj Vysočina poprvé s Českými drahami (ČD) vyjednal možnost uplatnění penále za zpoždění vlaků. Nové ustanovení je součástí smlouvy, kterou za týden projednají krajští radní. Jak řekl náměstek hejtmana Václav Kodet, v příštím týdnu by také mělo padnout rozhodnutí o tom, jaké vlakové spoje na Vysočině budou od března zrušeny. Omezení regionální dopravy prosazují dráhy, protože nejsou spokojeny s
částkou, kterou od kraje letos dostanou na ztrátové osobní spoje.

Penále je součástí letošního dodatku k dlouhodobé smlouvě s ČD. Kraj bude moci dráhy pokutovat v případě, že se vlak zpozdí o více než 15 minut. „Myslím si, že v radě je silná vůle tu smlouvu schválit a podepsat,“ uvedl Kodet. Jednání o redukci spojů budou zřejmě obtížnější. V příštím týdnu se kvůli tomu sejdou zástupci kraje, ČD a obcí, které by měly o část vlaků přijít.

Podle dosavadních informací by se letošní rozsah vlakové dopravy na
Vysočině měl snížit o 70 000 kilometrů, tedy asi o 1,6 procenta. Konečné rozhodnutí podle Kodeta závisí na ČD. Vlakové spoje, jejichž zrušení by obyvatelům přineslo největší problémy, je kraj připraven nahradit autobusy. Na autobusovou dopravu totiž doplácí podstatně méně než na vlaky.

Kodet dodal, že na financování ztráty některých vlaků, které nejsou
součástí základní dopravní obslužnosti, by mohly začít přispívat také obce v kraji, stejně jako to už dělají u autobusů. Autobusoví dopravci od obcí ročně dostávají kolem 25 milionů korun.

Doplatek na osobní vlaky v tomto roce kraj Vysočina meziročně zvýší
přibližně o deset milionů  - na 263,6 milionu korun. ČD by chtěly asi o 15
milionů korun více. Celkem kraj letos kvůli ztrátovým autobusovým a
vlakovým spojům vydá zhruba půl miliardy korun, dalšími 30 miliony bude
dotovat žákovské jízdné.