Moravské naftové doly plánují miliardovou investici v Rusku

Brno - Společnost Moravské naftové doly (MND) zvažuje expanzi do další části Ruska. V úterý má podepsat se zástupci vlády Sverdlovské oblasti memorandum o spolupráci na investici v řádu několika miliard dolarů. Podrobnější informace o kontraktu chce firma zveřejnit až po podpisu dokumentu. V Rusku už MND působí, v říjnu minulého roku uzavřely smlouvu na těžbu ropy a zemního plynu v Uljanovské oblasti.

Skupina MND, která je největší těžařskou společností v ČR, chce v následujících pěti letech zvýšit těžbu ropy a plynu až na desetinásobek při zachování současného objemu tuzemské těžby. Společnost nedávno koupila většinové podíly v ruských ropných společnostech Nikolajevkaněfť a VostokInvestNěfť, které se zaměřují na vyhledávání nových ropných ložisek v Uljanovské oblasti. V obou firmách drží MND 76procentní podíl. Firma transakcí získala podíly na třech průzkumných licencích, které ruské firmy vlastní. Konkrétní hodnotu investice, která se podle odhadů pohybuje ve stovkách milionů korun, ani jedna ze zúčastněných stran nezveřejnila. 

Ve společnosti Nikolajevkaněfť získaly MND licence Marjevskaja a Timirjazevskaja a dále licenci Novotomyševskaja, kterou vlastní společnost VostokInvestNěfť. Průzkumné práce na nich jsou údajně v pokročilé fázi.

Rusko je po Ukrajině další zemí v regionu, kde bude skupina v následujících letech hledat ropu a zemní plyn. „Ruská federace je trhem, kde vidíme velký potenciál pro zahraniční expanzi skupiny MND. Náš tým expertů v moskevské pobočce v současné době analyzuje ještě několik dalších investičních projektů,“ informoval již dříve generální ředitel MND František Komárek.

V roce 2006 vykázala skupina MND konsolidovaný zisk před zdaněním 2,448 miliardy korun. Společnost pracuje na 21 těžebních ložiscích s denní těžbou kolem 6000 barelů ropy a plynu denně. Provozuje dalé také podzemní zásobník zemního plynu Uhřice s kapacitou 180 milionů metrů krychlových.