Poslední díl Harryho Pottera prodal Tescu Vltava Stores

Brno - Kniha Harry Potter a relikvie smrti se do obchodních řetězce Tesco dostala přes internetový obchod Vltava Stores, který k prodeji výtisků podle svého generálního ředitele Josefa Suchánka přikročil poté poté, co nakladatelství Albatros, které vlastní v Česku práva na vydávání knih o čarodějnickém učni, porušilo dohodu o exkluzivitě v prodeji, kterou s internetovým prodejcem uzavřelo.      

„Podle písemných dohod, které lze doložit výpisem e-mailů, nám Albatros přislíbil exkluzivitu v prodeji posledního dílu o Harrym Potterovi. Konkrétně šlo mimo jiné také o to, že kromě nás nebude knihu prodávat žádný internetový obchod,“ informoval Suchánek. Vltava Stores proto nakoupila řádově o několik desítek tisíc více titulů než u předchozích dílů. Když později zjistil, že knihu prodávají i další servery, rozhodl se nadbytečného množství knih zbavit.     

„Asi polovinu z celkového množství knih jsme prodali prostředníkovi, o kterém jsme věděli, že velkou část nebo všechno prodá dále do Tesca. Nešlo nám v žádném případě o zisk, ale spíše o útěk od ztráty,“ zdůraznil Suchánek.     

Vltava Stores prodávala knihu, stejně jako kamenná knihkupectví, už od půlnoci 31. ledna. Do obchodních řetězců chtěl Albatros knihu dodat až od 1. března. Kvůli tomuto zpoždění dodávek se již případem zabývá také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který prošetřuje, zda nakladatel nezneužil dominantní postavení na trhu. Předmětem vyšetřování antimonopolního úřadu je také možné uzavření zakázané vertikální dohody o ceně.     

V Tesku se kniha objevila poprvé v úterý 5. února. Nakladatelství Albatros podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajné nelegální výrobě a distribuci knihy. Tesco se proti tomuto nařčení ohradilo. Tvrdilo, že knihy, které nabízí ve svých prodejná, jsou oficiální výtisky.  

Albatros na prohlášení řetězce reagoval s tím, že tato varianta by pro něj byla přijatelnější vzhledem ke čtenáři, jemuž by se v tomto případě dostalo do ruky oficiální a kvalitní dílo, nikoli padělek. Znamenalo by to však, že některý z odběratelů, kterým nakladatel knihy poskytl, porušil smlouvu, kterou se všichni zavázali, že nebudou knihu distribuovat dále. „Nemyslím, že jsme porušili smlouvu. Necítíme se vázání touto částí smlouvy, kterou považujeme za protiprávní,“ argumentoval Suchánek.     

Distribuci v případě posledního dílu Harryho Pottera a relikvie smrti celou zajišťoval nakladatel. Chtěl tak zamezit opakování situace s minulými díly knihy, kdy se část nákladu dostala velmi rychle do obchodních řetězců, které je prodávaly i za zlomek doporučené ceny.