Nadějí pro české textilky jsou technické textilie

Brno - V Brně dnes začíná módní veletrh Styl a Kabo, na kterém se letos bude prezentovat více než sedm stovek firem z různých částí textilního odvětví. V samostatné expozici Clutex se letos poprvé představí výrobci technických textilií. Právě toto odvětví je přitom nadějí českých textilních firem v zatím nepříliš úspěšném boji s levnější asijskou konkurencí.

Technické textilie nachází uplatnění v nejrůznějších průmyslových odvětvích - od výroby automobilů přes nábytkářství až k lékařství, kde se používají třeba k náhradě srdeční chlopně. „Jsou jedním z těch odvětví textilního průmyslu, které umožňuje cestu dál a skýtá velké šance do budoucna. Je to šance, jak může nejen český textilní průmysl uspět,“ míní ředitelka veletrhu Gabriela Garbová. Důvodem je velká technická náročnost výroby technických textilií, nejedná se tedy už o jednoduchou oděvní výrobu, kterou mohou s mnohem menšími náklady produkovat asijské firmy.

Dalším odvětvím českého textilního průmyslu, které v poslední době zažívá oživení, je obuvnictví, které prošlo hlubokou restrukturalizací. Čeští obuvníci loni zvýšili výrobu na 5,5 milionu párů bot, zhruba o šest procent. Utržili za to přes 2,3 miliardy korun a dostali se po předloňském pětiprocentním propadu zpět na úroveň roku 2005. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA).

„Obuvnickým firmám se daří vyvážet zejména na západoevropské trhy. Významným partnerem je především Německá spolková republika. I na domácím trhu začíná být zájem o kvalitní českou obuv,“ dodává Vlasta Mayerová z ČOKA.

Dovoz čínské obuvi do Česka se přesto za posledních deset let zdesetinásobil na 120 milionů párů. Podle Mayerové jsou ale tyto údaje zkreslené. „Není možné, aby takové objemy český trh saturoval. Většina této obuvi míří dále do zemí s nižší koupěschopností,“ vysvětluje.