Evropští zpěváci budou mít tantiémy jako skladatelé

Brusel - Evropská komise uvažuje o prodloužení autorských práv hudebních interpretů ze současných 50 let na 95 let. Novinářům to dnes řekl eurokomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy. Podle něj neexistuje důvod k tomu, aby v případě skladatelů platila autorská práva během jejich života a ještě 70 let po jejich smrti, zatímco zpěváci stejné ochrany požívají jen 50 let.

Na rozdíl od skladatelů tak zpěváci mohou přijít o příjmy ze svých skladeb ještě během života, pokud tedy začínali kariéru ještě v mládí. „Navrhuji, aby už interpreti nebyli v rámci hudebního trhu jen chudými příbuznými,“ dodal McCreevy a upozornil, že nemluví o zajištěných hudebních hvězdách, jakými jsou například Cliff Richard či Charles Aznavour, ale o tisícovkách nyní již bezejmenných interpretů, kteří slavili své největší úspěchy v 50. a 60. letech.
 
Podle eurokomisaře by takový návrh navíc nijak nezvedl ceny nahrávek pro spotřebitele. Nahrávky zpěváků, kteří již nemají ke svým dílům autorská práva, jsou totiž ve skutečnosti stejně drahé nebo ještě dražší než nově vydané tituly.
 
Vyjma prodloužení autorských práv komise rovněž uvažuje o změnách v systému poplatků, které se promítají do ceny prázdných CD či nejrůznějších přehrávačů a nahrávačů. Případné nové návrhy by měly umělcům uhradit ztrátu, která jim plyne z toho, že uživatelé si udělají například kopii originální nahrávky, kterou si poté pouští jen v autě.