Bankovní rada poprvé odtajnila, kdo jak hlasoval

Praha - Zpráva z jednání bankovní rady ČNB s datem 7. února odtajnila, čemu se bankéři na schůzce věnovali. Část bankovní rady na jednání České národní banky zpochybnila výrazné zpomalení hospodářského růstu české ekonomiky, které předpokládá poslední prognóza makroekonomického vývoje. Bankéři se mimo jiné vyjádřili k vývoji cen, poprvé v historii pak odtajnili, kdo jak hlasoval ohledně úrokových sazeb. 

Podle situační zprávy ČNB by měl hrubý domácí produkt letos stoupnout o 4,1 procenta a v roce 2009 o 4,6 procenta. Rychlá změna takzvané cyklické pozice ekonomiky není podle některých členů bankovní rady příliš obvyklá a nenasvědčují tomu ani poměrně příznivé údaje z trhu práce a další související ekonomické ukazatele. „Oproti tomu ale bylo argumentováno, že se v našem hospodářském růstu může negativně projevit již zmíněné zpomalení světové hospodářské aktivity, které může být oproti předpokladům prognózy daleko výraznější,“ uvádí zápis z jednání.
   
Centrální banka před týdnem kromě vydání nové makroekonomické prognózy rovněž zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Pro tento krok hlasoval guvernér ČNB Zdeněk Tůma, viceguvernér Luděk Niedermayer, viceguvernér Miroslav Singer a členové Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík. Pro ponechání sazeb beze změny hlasoval Robert Holman a Pavel Řežábek. ČNB zveřejnila takto jmenovitě výsledky hlasování vůbec poprvé.
 
Bankéři se rovněž shodují na tom, že cenový nárůst z konce loňského roku zapříčinily jednorázové šoky mimo dosah měnové politiky, které postupně odezní. V této souvislosti zaznělo, že by se měnová politika měla orientovat především na budoucí vývoj cen, a nikoli reagovat na minulý inflační vývoj daný z části administrativními úpravami od 1. ledna 2008.