Britská vláda si připravuje půdu pro znárodnění Northern Rock

Londýn - Britský kabinet navrhuje zákon, který mu umožní znárodňování bank. Cílem legislativní změny připravené Alistairem Darlingem je připravit půdu pro znárodnění krachující hypoteční banky Northern Rock. Proti jsou akcionáři, návrh kritizuje i tisk.

Vláda v neděli rozhodla, že Northern Rock dočasně převede pod kontrolu státu. Tomuto kroku dala přednost před dvěma nabídkami na převzetí. Jednu z nich předložila společnost Virgin Group miliardáře Richarda Bransona, druhou tým manažerů krachující banky.
 
Cílem rozhodnutí je snaha udržet stabilitu britského finančního systému, která je podle ministerstva financí vážně ohrožena. Důležité je také chránit veřejné zdroje, které stát bance poskytl ve formě peněžní pomoci. Mimořádné dotace již dosáhly hodnoty zhruba 25 miliard liber (v přepočtu asi 843 miliard korun).
 
Záměr vlády kritizuje tisk a opozice. Na jejich stranu se přidávají i akcionáři, kterým se nelíbí, že jim chce stát zkonfiskovat majetek bez dostatečné náhrady, a chystají proto podání žaloby. Rozhodnutí kabinetu naopak podporuje premiér Gordon Brown.
 
Northern Rock je největší obětí hypoteční krize ve Velké Británii. Kdyby došlo k jejímu znárodnění, jednalo by se o první velký případ převodu firmy do státního vlastnictví realizovaný v ostrovní velmoci od 70. let 20. století.