V Německu pokračují razie kvůli aféře s daňovými úniky

Berlín - Německá policie dnes provedla razie až ve 25 kancelářích a soukromých bytech německých manažerů a podnikatelů. Prohlídkám se nevyhnuly ani některé západoněmecké banky. Akce souvisí se skandálem, který minulý týden vypukl kolem generálního ředitele Deutsche Post Klause Zumwinkela obviněného z neplacení daní.  


Policie odhaduje, že podobně jako Zumwinkl neplatila daně zřejmě celá řada manažerů. Podle německých médií proto dnes byly učiněny domovní prohlídky a razie v kancelářích v aglomeracích kolem měst Mnichov, Ulm, Stuttgart, Frankfurt nad Mohanem a Hamburk. Podle serveru Spiegel Online se do pátrání po daňových únicích zapojilo 37 specialistů na daňové podvody, osm státních zastupitelů a několik stovek policistů. Při pátrání po možných daňových únicích se dnes vyšetřovatelé objevili mimo jiné v pobočkách soukromé banky Metzler ve Frankfurtu nad Mohanem a Mnichově. Není však známo, jakou roli mohla banka v aféře sehrát.

Jenom v průběhu tohoto týdne má policie provádět 20 až 25 razií denně, celkem až 125 prohlídek. Ministerstvo financí vyzvalo už minulý týden osoby, jichž by se to mohlo týkat, aby se k daňovým únikům samy přiznaly. Žádná vlna doznání však podle dostupných informací zatím nenastala.     

Jediným známým podezřelým z údajně až tisícovky daňových hříšníků zůstává Klaus Zumwinkel, jenž byl minulý čtvrtek po prohlídce jeho vily v Kolíně nad Rýnem před běžícími kamerami předveden k výslechu. Následující den pak Zumwinkel rezignoval na post předsedy představenstva Deutsche Post i na funkce předsedy dozorčích rad bankovního domu Postbank a Deutsche Telekom.     

Zumwinkel je podezřelý, že připravil německý stát o milion eur (přes 25 milionů korun) převedením desetimilionové sumy do daňového ráje Lichtenštejnska. Převáděním peněz do tohoto státečku se zřejmě vyhýbali placení daní i ostatní podezřelí. „Lichtenštejnsko je rájem pro daňové hříšníky vzhledem ke své legislativě, která zatajování daní nepovažuje za trestný čin. Daňové útočiště tu hledalo hodně známých i méně známých tváří," popsal situaci mluvčí německého ministerstva financí Torsten Albig.    

Kvůli daňovým únikům, které lichtenštejnská legislativa usnadňovala si ve středu pohovoří německá kancléřka Angela Merkelová s lichtenštejnským premiérem a ministrem financí Otmarem Hašlerek. Knížectví již podle Merkelové transparentnost finančních transakcí zlepšilo. „To mi dává naději, že si snad blíže vyjasníme další věci,“ uvedla. Připustila však, že zcela odstranit daňové oázy v Evropě není možné.    

Podle německých médií bylo na lichtenštejnská konta z Německa převedeno 3,4 miliardy eur, které podléhají zdanění. Německá vláda si podle deníku Handelsblatt od zpětného vymáhání daňových nedoplatků slibuje příliv do státní kasy ve výši 300 až 400 milionů eur.