Úroky z hypoték padají, není o ně zájem

Praha - Banky snižují úrokové sazby u hypoték. Důvodem je především snaha podpořit další obchody, které jsou v tomto období tradičně slabší. K České spořitelně se v tomto týdnu připojila Hypoteční banka a ČSOB, které snížily u pětileté fixace sazbu na 5,14 procenta.

Vedle nižších úrokových sazeb se snaží banky podpořit prodej i například odpuštěním poplatku za zpracování úvěru, který může činit až desetitisíce korun. Například Hypoteční banka od 18. února do 18. března tento poplatek, který může být až 25 tisíc korun, nebude novým klientům účtovat. Od února do konce června neúčtuje poplatek za zpracování hypotéky Raiffeisenbank.
 
„Snížením úrokových sazeb jsme se rozhodli podpořit prodej hypoték. U tříletých a pětiletých fixací jsme již na začátku roku přistoupili ke sjednocení úrokové sazby, obě dvě nyní nabízíme za stejnou úrokovou sazbu. Výši sazeb navíc garantujeme pro všechny klienty,“ uvedl hypoteční poradce ČSOB Jan Klouček. 
 
Již na počátku února se jako první rozhodla úroky snížit Česká spořitelna. Banka sjednotila sazby na jeden, tři a pět let, a to na 4,99 procenta. „Podnětem ke změnám bylo jednak snížení cen zdrojů, zejména v delších fixacích, a dále sjednocení cen zdrojů pevných sazeb. Z tohoto důvodu jsme nastavili stejnou úrokovou sazbu pro jednoletou až pětiletou fixaci,“ uvedl tehdy zástupce ředitele úseku rozvoje obchodu Pavel Kühn. Podle něj ale nadále platí, že obecně úrokové sazby porostou.