Zaměstnavatelé a zaměstnanci bojují o zachování výhod stravenek

Praha - Dnes se sejdou zástupci zaměstnanců, zaměstnavatelů a vlády (tzv. tripartita), aby projednali zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Tento krok prosazuje premiér Mirek Topolánek společně se svým stranickým kolegou, poslancem Michalem Doktorem. Návrh ale kritizují odbory i zaměstnavatelé.

Zástupci zaměstnanců i vlády odhalili své plány na dnešním jednání v Dobrém ránu. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch uvedl, že organizace připravila společně se zaměstnavateli studii, která dokazuje, že daňová uznatelnost stravenek a závodního stravování je běžná všude ve světě.

Štěch popsal také některé argumenty, které chce ČMKOS na setkání zmínit: „Výdaje na stravování je potřeba považovat za takový náklad, jako jsou třeba náklady na udržení bezpečnosti a hygieny na pracovišti. Ze studií zdravotníků totiž vyplývá, že zaměstnanec, který má přestávku a dobře se nají, podává vyšší výkony.“

Ze svých pozic ale nechce slevit ani vláda. Michal Doktor v Dobrém ránu zopakoval: „Stravenky se staly v České republice naprostou anomálií. Staly se souběžným platidlem.“

Pokud se zástupcům a zaměstnavatelům nepodaří přesvědčit předkladatele návrhu o nutnosti zachování daňového zvýhodnění stravenek, dojde k jeho zrušení zřejmě letos v létě. Poslanecké kluby KDU-ČSL i Strany zelených totiž již dříve potvrdily, že novelu při hlasování v dolní komoře parlamentu podpoří. To jí dává významnou šanci na schválení.