Koruna dosáhla další rekordní hodnoty

Praha - Česká měna dnes poprvé v historii prolomila hranici 25 korun za euro a posunula rekord na 24,99 CZK/EUR. Posilování podporuje příznivá situace na světových trzích.

Pro spotřebitele je současný trend měny velmi přínosný. Zlevňuje totiž zboží dovážené ze zahraničí. Naopak nevoli vyvolává posilování u exportérů, protože snižuje jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích.

Na zvyšování hodnoty koruny si ale stěžují také firmy, které využívají dotace z EU. Silnější měna totiž snižuje množství peněz, které mohou české podniky čerpat z evropských fondů. V případě, že by se současný kurz udržel, přišlo by Česko podle údajů Hospodářské komory ČR za účetní období 2007 až 2013 přibližně o 84 miliard korun.

Ekonom české spořitelny Viktor Kotlán okomentoval aktuální čísla takto: „Silná koruna třeba brání růstu ceny benzínu, který by mohl stát až o korunu více než dnes.“ Kotlán upozornil i na souvislost pevné ekonomiky a konkrétní měny. „Koruna posiluje proto, že ekonomika rychle roste, v případě eura by se ekonomický růst přelil do růstu mezd, ale i inflace,“ popsal Kotlán v Ekonomice ČT24.