Prodej domů v USA dosáhl v lednu nejnižších hodnot za deset let

Washington - Prodej starších rodinných domů ve Spojených státech v lednu klesl na nejnižší úroveň za téměř deset let. Výrazným tempem také pokračoval pokles cen, vyplývá to ze zprávy Národního sdružení realitních kanceláří. Údaje ukazují, že na americkém trhu bydlení trvá krize, které stahuje největší ekonomiku světa do recese.     

Počet prodaných domů klesl v celoročním přepočtu na 4,89 milionu z prosincových 4,91 milionu a dosáhl tak nejnižší hodnoty od roku 1999. Výsledek byl ale mírně lepší než počítali ekonomové, kteří předpokládali pokles na 4,80 milionu. Důvody pokračující propadu je třeba hledat v bankovním sektoru. „Jedna z obtíží, kterým musí čelit trh s bydlením, je fakt, že se dramaticky zpřísnily podmínky pro získání půjčky,“ upozornil prezident realitní kanceláře Century 21 Arizona Floyd Scott.        

Ruku v ruce s poklesem prodejů se snižovaly i ceny domů. Střední cena se meziročně snížila o 4,6 procenta na 201 100 dolarů (3,40 milionu korun). K poklesu docházelo již pátý měsíc po sobě.

Odborníci věří, že oživení by mohlo přinést trhu s bydlením nadcházející jaro. Obvykle totiž obchody v březnu, dubnu a květnu výrazně rostou a překonávají celoroční průměr.

Trh starších rodinných domů ve Spojených státech se loni propadl nejvýraznějším tempem za 25 let. Počet prodaných bytových jednotek se snížil o 13 procent a jejich průměrná cena vykázala roční pokles poprvé od konce 90. let minulého století.