Tři plynařští giganti spustili společný projekt

Moskva - Ruský Gazprom odstartoval společný projekt s francouzskou firmou Total a norským Statoil Hydro. Jeho cílem je nastartování těžby plynu na Shtokmanském poli v Barentsově moři.

Z jednoho z největších světových nalezišť zemního plynu má surovina proudit do Spojených států a do Evropy. „Musíme do toho jít jako jeden tým, protože tady jde možná o největší projekt v historii plynárenského a energetického průmyslu,“ komentoval záměr prezident Statoil Hydro Helge Lund. Na Shtokmanském poli by se mělo ročně vyprodukovat 11 miliard kubických metrů klasického plynu a 7 a půl miliardy zkapalněného. Předpokládané náklady na realizaci první části projektu se pohybují kolem 15 miliard dolarů.
 
Težba v Barentsově moři ale není jediným úspěchem, který se Gazpromu dnes podařil. Zástupci ruské společnosti rovněž podepsali dohodu o vzniku společného podniku se Srbskem. Jejím cílem je vystavět plynovod South Stream, který povede pod Černým mořem přes bulharský přístav Novorosijsk dále do Itálie. S výstavbou plynovodu je spojeno také vybudování obrovské zásobárny suroviny v Srbsku. Celková investice dosáhne 10 miliard eur.