Ekonomika USA zpomalila, k recesi prý ale nedojde

Washington/Praha - Americká ekonomika na konci loňského roku prudce zpomalila a její hrubý domácí produkt stoupl ve čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu o 0,6 procenta po tempu 4,9 procenta v předešlém čtvrtletí. Za celý loňský rok se růst největší ekonomiky světa zpomalil na 2,2 procenta, nejméně od roku 2002. Vyplývá to z dnešních zpřesněných údajů ministerstva obchodu USA, které dopadly stejně jako předběžný odhad z konce ledna.

Analytici očekávali, že zpřesněná statistika ukáže poněkud vyšší růst v tempu 0,7 procenta. Vliv zlepšené obchodní bilance ale byl vymazán hlubším poklesem zásob v soukromém sektoru.
 
Řada ekonomů pro letošní rok předpovídá sklouznutí americké ekonomiky do recese, definované jako nejméně dvě čtvrtletí poklesu po sobě. Hospodářství tlačí dolů především krize na trhu bydlení, kde v důsledku hypoteční krize prudce klesá výstavba domů, jejich prodej i ceny. Problémy kvůli hypotékám pociťuje celý úvěrový trh, to vše se negativně odráží na trhu práce a oslabuje spotřební výdaje i firemní investice.
 
Kvůli problémům na trhu bydlení již centrální banka (Fed) snížila základní úrokovou sazbu od poloviny loňského září o dva a čtvrt procentního bodu, vláda a Kongres se snaží podpořit ekonomiku balíkem daňových úlev v hodnotě přes 150 miliard dolarů.
 
Fed minulý týden snížil předpověď letošního hospodářského růstu Spojených států na 1,3 až 2,0 procenta z dosavadních 1,8 až 2,5 procenta, šéf Fedu Ben Bernanke ale recesi neočekává. Fed také předpokládá vyšší inflaci a nezaměstnanost.
 
Recese nehrozí ani podle prezidenta USA George Bushe. Stejně tak nevidí důvod pro sáhnutí po dalším fiskálním stimulu. „Dejme šanci tomu prvnímu, ať se ukáže,“ zavtipkoval Bush při dnešním mítinku s novináři.