Česko nesouhlasí s klimatickým balíčkem Evropské komise

Brusel - Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman dnes na setkání ministrů energetiky, dopravy a telekomunikací v Bruselu kritizoval návrh Evropské komise na změny v obchodování s emisními povolenkami. Pokud by prý zůstal v současné podobě, mohly by podle ministra ceny elektrické energie skokově narůst o desítky procent.

Systém obchodování s povolenkami by měl podle návrhu, který by mohl podle Římana být v optimistické variantě schválen do konce roku, začít platit v roce 2013. Většina povolenek už by se pak neměla mezi podniky rozdělovat zdarma.

Nyní povolenky dostávají státy, které je zdarma rozdělují mezi průmyslové podniky. Pro ně jedna povolenka představuje jednu tunu oxidu uhličitého, který můžou vypustit do ovzduší. Přebytek povolenek mohou prodat na aukci, nebo si tam naopak mohou chybějící povolenky dokoupit.

Nyní je zdarma distribuováno asi 90 procent povolenek, ale v budoucnu většina zamíří do aukcí, kde si je podniky budou muset koupit. Pro různé sektory ale budou platit různé režimy. Například energetický průmysl by si měl hned od roku 2013 kupovat sto procent povolenek, zatímco jiné sektory (například ocelárny, hliníkárny či cementárny) by měly pozvolný náběh a sto procent by kupovaly až v roce 2020.

„Je to pro nás poměrně obtížné… U nás se dvě třetiny elektrické energie vyrábí v uhelných elektrárnách, kde prostě se nelze vyhnout emisím CO2,“ řekl Říman. Dodal ale, že jde o pozici jeho resortu, přičemž vláda o společném postoji teprve vyjednává. Řešit tuto otázku totiž bude i ministerstvo životního prostředí.

Kromě ČR podobné obavy ze zdražování elektřiny vyjádřily i Litva či Polsko. Litva prý dokonce spočetla, že by skokový nárůst cen mohl být až o 300 procent.