Lednová inflace v EU: 3,4 procenta, nezaměstnanost: 6,8 procenta

Brusel - Eurostat dnes přinesl informace o lednové inflaci a nezaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na stejné úrovni jako v prosinci. V zemích eurozóny byla na 7,1 procentech a proti předchozímu měsíci se rovněž nezměnila. Loni v lednu měla celá unie nezaměstnanost 7,5 procenta a eurozóna 7,7 procenta. Míra inflace v zemích Evropské unie v lednu vzrostla na 3,4 procenta, zatímco o měsíc dříve činila 3,2 procenta. V eurozóně se dokonce vyšplhala na rekord 3,2 procenta z prosincové hodnoty 3,1 procenta.

S nezaměstnaností zápasí nejvíce Slováci

Nejnižší nezaměstnanost mělo Nizozemsko, kde bylo v lednu bez práce pouze 2,9 procenta lidí. Naopak největší míru nezaměstnanosti má Slovensko, a to 10,4 procenta. Nejvýraznější zlepšení zaznamenalo Polsko, které má nyní nezaměstnanost 8,6 procenta ve srovnání s 11,1 procenta před rokem. Výrazně se situace zlepšila i v Bulharsku a Lotyšsku. Naproti tomu nejvíce se nezaměstnanost zvýšila v Estonsku, i tak ale zůstává pod průměrem EU.
   
EU se bojí stagflace

Údaje o lednovém růstu cen naznačují, že Evropská centrální banka (ECB) má před sebou dilema, jak podpořit růst ekonomiky, a přitom nepodněcovat inflaci. Analytici už delší dobu upozorňují, že Evropě hrozí riziko stagflace, což je stav, kdy stagnuje či mírně klesá výroba, zatímco cenová hladina má tendenci se rychle zvyšovat. ECB tak nyní bude muset vést měnovou politiku tak, aby podpořila ekonomiku, ale nezpůsobila další růst kurzu eura, které stoupá na nová maxima a poškozuje vývozce.