Gazprom znovu snížil dodávky zemního plynu na Ukrajinu - tranzit do Evropy ohrožen

Moskva - Ruský plynárenský monopol Gazprom znovu snížil dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Země tak nyní dostává méně než polovinu obvyklého objemu plynu. Uvedla to agentura AP s odvoláním na ruská média. Gazprom už ke stejnému kroku sáhl včera, kdy snížil dodávky suroviny na 75 procent. Ukrajinský podnik Naftogaz vzápětí pohrozil, že Ukrajina omezí tranzit ruského zemního plynu dál do Evropy.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové by případné splnění ukrajinské hrozby českou ekonomiku neovlivnilo. „Od plynárenské společnosti RWE máme informace, že zásobníky plynu jsou plné a navíc je poměrně mírná zima, takže i v Česku je nižší spotřeba,“ uvedla.

Gazprom tvrdí, že mu Ukrajina stále dluží v přepočtu asi deset miliard korun za loňské dodávky a odebírá plyn bez dohody pro letošní rok.

Ukrajina neobnovila jednání ohledně dodávek ruského plynu ani po pondělním snížení. Tvrzení firmy o tom, že dluh nesplatila, odmítá. Prezident Viktor Juščenko se koncem února na řešení otázky dluhu dohodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ještě ve středu označil otázku ukrajinského dluhu za loňské dodávky ruského plynu za vyřešenou. Pozdější návštěva ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové v Moskvě ale mezi Ruskem a Ukrajinou vyvolala nové napětí.

Normálně odebírá Ukrajina z ruského plynovodu každý den 135 milionů metrů krychlových cenné komodity, nyní pro její potřebu proudí jen 104 milionů kubíků. Dál do Evropy potom míří zhruba 410 milionů metrů krychlových, což představuje asi čtvrtinu zdejší spotřeby.