Ukrajina popírá, že čerpá plyn pro Evropu

Moskva - Slovní přestřelka plynařských koncernů Gazpromu a Naftogazu pokračuje. Podle Gazpromu splnila Ukrajina své úterní výhrůžky a začala čerpat plyn určený k tranzitu do západní Evropy. Ukrajina si údajně bude brát až 60 milionů metrů krychlových plynu denně a vyřeší tím svou potřebu po zásobách, které jí Gazprom za nesplacený dluh přestal dodávat. Ukrajina nařčení ale popírá.

Mluvčí Gazpromu řekl, že o tento objem, který Ukrajina začala čerpat, se sníží vývoz do západní Evropy. Gazprom ale prý zatím nezaznamenal, že by někdo z odběratelů dostával méně plynu než obvykle, výpadek nepocítila ani žádná evropská země. 
 
Ukrajina by tak splnila včerejší hrozbu, byť během dopoledne ještě spolu s Ruskem slibovala Evropě, že rozmíška plynárenských gigantů Naftogaz a Gazprom Západ nezasáhne. Gazprom prý ale v reakci na počínání Ukrajiny tranzitní dodávky omezovat nebude.

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková později řekla, že Ukrajina se
žádným omezením tranzitních dodávek plynu nepočítá. Informace z Ukrajiny jsou ale rozporuplné: mluvčí Naftogazu nejprve řekl, že nebude zprávu Gazpromu komentovat, potom přišel s verzí, že Ukrajina dříve předávala dál do Evropy víc plynu, než měla, takže teď objem tranzitu údajně pouze srovná na běžnou úroveň.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko, který je nyní na návštěvě kazašské Astany, záměr snížit tranzit plynu do Evropy také popřel. Evropský trh prý Ukrajina plně obsluhuje a vypomáhá si plynem z podzemních zásobníků. Není ale jasné, proč tak země činí, když Gazprom podle vlastních slov dodává na Ukrajinu plyn k tranzitu bez omezení.

Před patnáctou hodinou agentura Reuters s odvoláním na zdroje ze společnosti Gazprom uvedla, že obě společnosti Naftogaz a Gazprom jsou blízko dohodě, která by měla ukončit psychologickou válku obou společností a vyřešit problém ukrajinského dluhu.