ECB nechala úrokové sazby beze změny a snížila odhad růstu

Frankfurt nad Mohanem - Evropská centrální banka (ECB) se dnes zachovala podle očekávání a nechala svou základní úrokovou sazbu beze změny. Ta tak zůstává již devět měsíců ve výši čtyř procent. I přes vysokou inflaci se banka nyní k žádné změně neodvažuje. Důvodem jsou podle ekonomů obavy o růst ekonomiky eurozóny. V prognóze budoucího hospodářského vývoje, kterou dnes banka také zveřejnila, snížila odhad růstu HDP. 

Úrokové sazby  zvýšila ECB naposledy loni v červnu o čtvrt procentního bodu. Potom sérii zvyšování zastavila kvůli probíhající úvěrové krizi a otřesům na finančním trhu. Dala přitom najevo, že vzhledem k inflaci by jinak úroky dále zvyšovala.

Také dnes pžiznal prezident ECB Jean-Claude Trichet, že nejvíce se obává právě růstu inflačních tlaků. Podle analytiků tím tak potvrdil, že se snižováním úroků nelze v eurozóně počítat ani v nejbližší budoucnosti. Na jeho slova téměř okamžitě zareagoval kurs eura výstupem na nový rekord k dolaru.

Inflace v zemích eura si nadále zachovává vysoké tempo. Její meziroční míra zůstala v únoru na lednovém rekordu 3,2 procenta. Pro letošní rok zvýšila ECB odhad inflace na hodnotu v pásmu 2,6 až 3,2 procenta.

Banka ve své prognóze současně korigovala také odhad hospodářského růstu zemí eurozóny. Zatímco ještě v prosinci odhadovala, že se HDP zvýší o 1,6 až 2,6 procenta, dnes svůj odhad snížila na 1,3 až 2,1 procenta. Někteří analytici proto neskrývají své obavy z možného vzniku stagflace, tedy kombinace stagnace ekonomiky a vysoké inflace. To by pro centrální banku znamenalo přinejmenším složitou situaci v dalším rozhodování o výši úrokových sazeb.

Základní úroková sazba je základem ceny všech ostatních úvěrů v ekonomice. Vyšší sazby omezují ekonomickou aktivitu, a tím i inflaci, a motivují ke spoření. Nižší úroky naopak podněcují úvěry včetně hypoték a podporují růst ekonomiky.