Nečas navrhuje omezení podpory v nezaměstnanosti

Praha - Pobírání podpory v nezaměstnanosti by se mohlo zkrátit z dnešního půl roku na pět měsíců v příštím roce. Částka, kterou by lidé bez práce dostávali, by navíc postupně klesala. Své záměry představil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) na dnešní tiskové konferenci.

Od nových pravidel si Nečas slibuje především zvýšenou motivaci nezaměstnaných k rychlejšímu hledání práce. Podmínky má upravit balík novel zákonů o zaměstnanosti a pomoci v hmotné nouzi, který má vláda na programu jednání pro tento měsíc. Sněmovna by se jím měla začít zabývat v dubnu.

Částka, kterou bude nezaměstnaný pobírat od státu, by se měla v průběhu pětiměsíční lhůty postupně snižovat. V prvních dvou měsících by podpora dosáhla 65 procent předchozího průměrného příjmu nezaměstnaného. V dalších dvou měsících by činila už jen 50 procent a v posledním měsíci pak dokonce pouhých 45 procent. Strop, který platí nyní, zůstane zachován. Lidé bez práce mohou dostat podporu v maximální výši zhruba 11 tisíc korun.

Počet nezaměstnaných v Česku dlouhodobě klesá. Míra nezaměstnanosti činila na konci ledna 6,1 procenta. Úřady evidovaly 340 tisíc práceschopných lidí bez práce. V roce 2006 přitom bylo v ČR ještě 7,9 procenta nezaměstnaných. Příčinou snižování je rychlý růst ekonomiky. Některé firmy už však v poslední době narážejí na nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Tento problém pociťují zejména podniky působící v automobilovém průmyslu, který je motorem tuzemského hospodářství.