Europoslanci dostanou po skandálu nová pravidla pro výplaty asistentů

Brusel - Evropský parlament nejspíš změní pravidla pro vyplácení poslaneckých asistentů, kolem kterých se na konci února rozpoutal skandál. Z tajné interní zprávy EP vyplynulo, že zákonodárci ve velké míře zneužívají finance určené právě pro spolupracovníky. Nejenže zaměstnávají nekvalifikované rodinné příslušníky, ale v jednom případě například nejmenovaný poslanec vyplatil svému asistentovi vánoční bonus ve výši 19násobku měsíčního platu.

Šéfové poslaneckých frakcí se však ve čtvrtek shodli, že by měli začít rozhovory mezi parlamentem, Evropskou komisí a členskými státy Evropské unie o změně současných pravidel. Počítá se s tím, že by o vyplácení asistentů přestali rozhodovat sami poslanci a odpovědnost by převzala služba Evropského parlamentu.

Změny ale nebudou žádným rychlým zásahem. Nejdříve je totiž musí navrhnout Evropská komise a poté je musí schválit i členské státy EU. Někteří socialističtí poslanci však namítají, že by parlament neměl odsouhlasit závěry auditu, který zneužití peněz odhalil, dokud nebude existovat jasný závazek, že systém se změní co nejdříve. „Chceme systém, ve kterém podvádění prostě není možné,“ uvedl dánský socialistický europoslanec Dan Jorgensen.

Každý europoslanec má k dispozici na odměňování spolupracovníků ročně téměř 4,5 milionu korun. Dohromady za všech 785 zákonodárců to pak činí přes 3,3 miliardy korun.