CeBIT překvapil pirátstvím

Hannover - Na veletrhu vyspělých technologií CeBIT zasáhla ve středu policie vůči 51 vystavovatelům. Razie se zaměřila na zboží, u nějž bylo podezření na pirátský původ, uvedla dnes policie v Hannoveru.

Neohlášených prohlídek se zúčastnilo 183 lidí z řad policistů, celníků a zástupců prokuratury. Zabavili šest kartonů elektronického zboží a dokumentů včetně mobilních telefonů, navigačních zařízení i plochých monitorů. Většina podezřelého materiálu se ale týkala zařízení s funkcemi MP3, MP4 a DVB.
 
Razie byla tak rozsáhlá kvůli velkému množství stížností od podniků hájících svá autorská práva. Z 51 vyšetřovaných firem bylo 24 čínských, 12 tchajwanských a devět německých. Zbytek byly společnosti z Polska, Nizozemska a Koreje.
 
Dvaceti lidem policisté nařídili zaplatit zálohu 1000 eur. Většina vystavovatelů spolupracovala, kromě jednoho, kterého policie převezla k výslechu a později propustila. Podezřelým hrozí pokuta a vězení až na pět let, pokud budou shledáni vinnými, napsala agentura Reuters.
 
Na veletrhu se od úterý do neděle představují tisíce vystavovatelů z celého světa. Akce věnovaná informačním technologiím a telekomunikacím se letos zaměřila na ekologicky šetrné technologie s nízkou spotřebou energií. Na veletrhu je i dvacet českých firem.