Likvidátor Harvardu požaduje po Koženém a Vostrém 16 miliard

Praha - Likvidátor Harvardského průmyslového holdingu (HPH) Zdeněk Častorál požaduje po zakladateli společnosti Viktoru Koženém osm miliard korun za podvody, které ve vedení firmy spáchal. Stejnou částku by měl zaplatit i Koženého spolupracovník Boris Vostrý.

Soud s podnikateli začal v únoru. V procesu jsou stíháni za podvod a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Každému z nich hrozí až 12 let vězení. Oba jsou stíháni jako uprchlí. Kožený žije na Bahamách a Vostrý ve středoamerickém Belize. Kožený veškerá obvinění odmítá a své stíhání označuje za politicky motivované. Již dříve přitom avizoval, že soudu poskytne důkazy o své nevině. Těmi by měly být auditorské zprávy Harvardských fondů a společností, které vlastnil.

Holding má asi 240 tisíc podílníků. V procesu vystupuje jako poškozená strana. Náhradní valná hromada HPH schválila koncem února účetní závěrku společnosti za rok 2006, podle které její majetek činil 20,9 miliardy korun. Z většiny však spočívá především v zástavních smlouvách a směnkách za Koženého firmami.

Vedení HPH také stále pracuje na přípravě žaloby na stát, v níž půjde o desítky miliard korun. Soudit se chce kvůli škodám způsobeným zejména liknavou prací policie, soudů i dalších institucí. To považuje za hlavní příčinu, proč se dosud nepodařilo uzavřít likvidaci holdingu.

Holding vznikl z Koženého Harvardských privatizačních fondů, a poté vstoupil do likvidace. Soud mu zablokoval i část majetku. Likvidaci a konání valných hromad provází řada právních sporů. Kožený s Vostrým jsou v Česku stíháni za to, že v letech 1995 až 1997 převáděli majetek z Harvardských fondů a Sklo Unionu Teplice v hodnotě asi 11,5 miliardy korun.