Podle některých analýz bude Česko při obchodování s emisemi tratit

Brno/Praha - Plánovaný systém emisních povolenek zřejmě zvedne ceny energií v Evropě. Česko by růst cen mohl postihnout více než jiné země, má totiž vysoký podíl energie získávané z uhlí. Obavy dnes vyslovil šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

Evropská unie počítá s tím, že budou producenti elektřiny už od roku 2013 kupovat 100 procent povolenek. Zatím je dostávají zdarma, a pokud jim zbudou, mohou je prodat, nebo naopak v případě nedostatku koupit.
 
Podle některých odhadů by se mohly ceny elektřiny po spuštění nového systému zvednout o 20 až 40 procent. Například Svaz průmyslu ale odhaduje nárůst cen až o stovky procent. Dle Fiřta je zřejmé, že ceny vzrostou, o kolik ale neuvedl.
 
Cena povolenky je ale z 80 procent zahrnuta v ceně elektřiny už nyní, když se za povolenky neplatí, podotkl analytik České spořitelny Jakub Židoň. Odhaduje, že po zahájení obchodování s povolenkami vzroste cena elektřiny zhruba o 17 až 18 procent. Navíc podle něj bude záležet na kurzu koruny. Pokud bude posilovat, nemusely by se nárůsty cen v zahraničí na českém trhu příliš projevit, odhaduje.
 
O energetickém balíčku se jedná právě v těchto dnech. Česká vláda chce prosazovat, aby prodej energetických emisních povolenek v aukcích nabíhal postupně až do roku 2020.