Česká ekonomika dosáhla 82 procent úrovně EU

Praha - Hrubý domácí produkt české ekonomiky vypočtený v paritě kupní síly na jednoho obyvatele se zvýšil na 82 procent úrovně celé Evropské unie. Příčinou je vysoký růst hospodářství v loňském roce. Vyplývá to ze studie o vývoji české ekonomiky v loňském roce, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Česká ekonomika si loni připsala 6,5 procenta, a rostla tak nejrychleji v historii. Rekordní růst HDP byl o 3,9 procentního bodu rychlejší, než jakého ve stejném období dosáhly ekonomiky eurozóny. Podle ČSÚ česká ekonomika potvrzuje stabilitu hospodářského růstu na vysoké úrovni.

S dobrou kondicí ekonomiky souvisel pokles nezaměstnaných, který byl loni nejnižší od roku 1997. Proti roku 2006 se počet lidí bez práce snížil o 95 tisíc na 276 tisíc osob. „Snížení nezaměstnanosti se projevilo ve všech krajích, nejvíce v oblastech s přetrvávající vysokou nebo nadprůměrnou mírou nezaměstnanosti,“ uvedl ČSÚ. Klesl rovněž počet dlouhodobě nezaměstnaných.

Naopak ke konci loňského roku stoupla výrazněji inflace. Spotřebitelské ceny stoupaly podle ČSÚ především jako důsledek vysokého růstu světových cen energií a potravin. Ten byl částečně kompenzován posilováním koruny.

Celkově byla průměrná meziroční míra inflace loni 2,8 procenta. Meziroční růst harmonizovaného indexu spotřebitelských cen v ČR činil v říjnu čtyři procenta, v listopadu 5,1 procenta a v prosinci 5,5 procenta, což byly v porovnání s průměrem všech zemí EU hodnoty výrazně nadprůměrné. „Přestala se tak prosazovat tendence z let 2000 až 2006, kdy byla inflace nízká a relativně stabilní,“ uvedli statistici.

Češi dokázali i přes růst cen své peníze ušetřit. Vklady domácností u obchodních bank loni podle statistiků stouply o 10,6 procenta na 1,23 bilionu korun, což je nejvyšší meziroční růst od roku 2001. Zároveň se ovšem domácnosti zadlužily u bank o dalších 186 miliard korun na 726 miliard korun.

Růst tak pozitivně ovlivnil i hospodaření státu. Příjmy státu rostly rychleji než výdaje a schodek rozpočtu dosáhl 66,4 miliardy korun proti plánovaným 91,3 miliardy korun.

I přes výborné výsledky české ekonomiky v loňském roce očekávají analytici pro letošek výrazné zpomalení. Oficiální odhady České národní banky předpokládají růst na úrovni 4,6 procenta. Její guvernér Zděněk Tůma očekává tempo ještě o půl procentního bodu pomalejší. Analytik společnosti Patria upozornil v Ekonomice ČT24 na skutečnost, že rozšířením EU na takzvanou sedmadvacítku jsou čísla pozitivnější než v minulosti, kdy srovnávací základna byla užší a bohatší. Průměr EU by česko dle Marka mohlo dosáhnout v roce 2020. „Je to ale optimistická varianta,“ doplnil. „Původní patnáctku doženeme někdy v letech 2030 až 2040,“ dodal.