Symbol luxusu a bohatství jde do aukce

Londýn - Londýnská aukční síň Christie´s se připravuje na jednu z nejvýznamnějších dražeb letošního roku. Koncem listopadu bude nabízet vejce, které vyrobil známý klenotník Peter Carl Fabergé. Ten pracoval především pro ruskou carskou rodinu. Kousek, který bude nabízet Christie´s, ale vytvořil pro rodinu bankéře Rothschilda. Očekává se, že vyvolávací cena dosáhne devíti milionů liber.

„Symbol luxusu a bohatství“, tak odborníci mluví o Fabergého vejcích a ani tento klenot není výjimkou. Zlatník ho vyrobil v roce 1902 a od té doby zůstal v soukromých sbírkách.

Anthony Philips z aukční síně Christie´s k plánované aukci říká: „V posledních deseti, patnácti letech se na aukcích objevila dvě nebo tři vejce. Ale najít takové, které se nikdy neobjevilo na veřejnosti nebo na výstavě, je naprosto výjimečné.“

Růžový klenot má i další „nej“: patří k pouze dvěma jiným známým Fabergého vajíčkům, která ukrývají hodinový strojek a mechanickou pohyblivou figurku. „Jakmile strojek odbije nějakou hodinu, kohoutek se vynoří a zamává křídly pokrytými diamanty, zahýbá krkem a zazpívá,“ popisuje klenot Anthony Philips.

Aukční síň Christie´s tvrdí, že vejce, které půjde do dražby 28. listopadu, je stejně vzácné jako ta, co Fabergé vyrobil pro carskou rodinu. Zlatník jich vytvořil za použití nejdražších materiálů a nejjemnější zlatnické práce asi padesát. K nejcennějším patří takzvané korunovační vejce, které dal car Mikuláš II. v roce 1879 své manželce Alexandře. Fabergé do jeho nitra umístil přesnou kopii kočáru použitého při korunovaci.