Plán, který bude muset ještě schválit Kongres, chce mimo jiné skoncovat s nejasně definovanými kompetencemi, které pocházejí z dob Občanské války. Větší moc bude mít Federální rezervní systém (Fed), jenž v USA plní roli centrální banky. Předpokládá se, že bude bdít nad stabilitou celého finančního systému, zatímco kompetence bankovního dohledu se převedou z pěti úřadů na jeden, který bude vše koordinovat.
Návrh předpokládá i vznik jediné zastřešující agentury, která bude dbát na ochranu investorské veřejnosti a střadatelů. Bude se tak zabývat záležitostmi, které dnes většinou zajišťuje Komise pro cenné papíry (SEC). Zaniknout by měl Úřad pro dohled nad spořitelnami i Komise pro obchodování s termínovými kontrakty na komoditních trzích. Jejich funkci převezmou jiné úřady.
Pevný finanční systém, který realizace návrhu přinese, je podle amerického ministra financí Henryho Paulsona nutností nejen pro Wall Street, ale i pro řadové pracující Američany. Paulson nicméně odmítl, že by měla vláda v úmyslu řešit pomocí chystaných změn současnou krizi, která vznikla v části hypotečního trhu a přenesla se dál na trhy úvěrové.
Kritici záměru tvrdí, že role, kterou Fed nově převezme, pouze formalizuje jeho nynější činnost. Fed se o stabilitu trhu totiž již začal starat, což v minulých dnech dokázal rozšířením možnosti čerpat přímé úvěry i na další finanční instituce vedle komerčních bank.