Snížením sazeb Fed ohrožuje nízkou americkou inflaci

Světové finanční trhy se začínají vzmáhat. Poté, co americká centrální banka snížila úrokové sazby o půl procenta, zavládla mezi investory euforie. Banka chce tímto způsobem zabránit hrozící recesi. Jenže podle některých ekonomů teď Spojeným státům hrozí inflace a další propad dolaru.

Ben Bernanke si včera upevnil pozici v čele FEDu. Přizpůsobil se většinové náladě a udělal to, co po něm investoři a politici chtěli - snížil úrokové sazby. Půl procentního bodu je dokonce více, než se čekalo. „Je to silné a nečekané rozhodnutí. Budeme si ještě muset počkat, jaký dopad to bude mít na ekonomiku. Podle mého názoru se hospodářství i finanční trhy vzpamatují,” soudí analytik Hugh Johnson.

V případě světových burz se tak skutečně stalo. Americký index Dow Jones vyskočil do konce dne na více než 13 700 bodů, tedy nejvyšší hodnotu za poslední dva měsíce. Bernanke ale zároveň odkryl karty. Ukázal, že mu zpomalení hospodářství dělá opravdu velké starosti. „Myslím, že tím vysílají jasnou zprávu. Centrální banka se skutečně obává recese a zpomalení ekonomického růstu,” tvrdí analytik z Economic Policy Institute Josh Bivens.

Až dosud FED sledoval především inflaci. Jenže teď ji pustil ze zřetele. Američané s ní sice momentálně nemají problém, ale snížení sazeb by ji mohlo nastartovat. Podle bývalého šéfa centrální banky Alana Greenspana hrozí, že se vyšplhá nad současné dvě a půl procenta.

Dalším rizikem může být i slabý dolar. Po zásahu centrální banky se jeho kurz opět propadl. Jedno euro teď stojí bezmála 1,40 dolaru a evropská měna vůči americké nadále posiluje.

K podobnému kroku, jaký udělal americký FED, by mohla brzy přistoupit také Bank of England, spekuluje britská BBC. Následovat by poté mohly i další centrální banky jinde po světě. Jen pak je tady šance na brzké překonání hypoteční krize.