Stát zaplatí za právní služby ve sporu s Nomurou 750 milionů korun

Praha - Za právní servis použitý během arbitráže s japonskou bankou Nomura zaplatí ministerstvo financí 750 milionů korun. V rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál to potvrdil ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva financí Radek Šnábl. Celková suma vynaložená na vypořádání s bankou dosáhne maximálně 7 miliard korun. 

„Když řeknu hrubý odhad, tak celkové náklady České republiky na spor s Nomurou představují přibližně tři čtvrtě miliardy korun,“ uvedl Šnábl. Dalších 7 miliard korun ČR podle něj zaplatí na vyrovnání s Nomurou. Přesné údaje o finančním narovnání zveřejní ministerstvo financí do 15. června. Do té doby by mělo ukončit jednání s japonskou bankou o odtajnění smírčí dohody a vyřídit nezbytné dokumenty.
 
Nomura podala arbitráž na Českou republiku kvůli tomu, že stát údajně dostatečně neochránil její investici do zkrachovalé banky IPB. Ostatním problémovým bankám podle představitelů Nomury pomohl se špatnými úvěry, IPB ale z krize nevyvedl. Spory ukončila až tajná smírčí dohoda, kterou v listopadu 2006 uzavřel s japonskou bankou tehdejší ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS).