Za obranu v arbitrážích už stát zaplatil přes 1,2 miliardy

Praha - Do konce loňského roku zaplatil stát právníkům za jejích služby při arbitrážích 1,2 miliardy korun. Jen v loňském roce pak Česko vydalo přes 150 milionů korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí.

 

Zatím nejdráž vyšly daňového poplatníka prohrané arbitráže se společností CME o televizi Nova a spor japonskou Nomurou. V prvním případě odplynulo ze státního rozpočtu k právníkům 432 milionů korun, ve druhém dokonce víc než půl miliardy.

V arbitráži s Nomurou, která Česko žalovala za nedostatečnou ochranu její investice do zkrachovalé IPB, zněl verdikt soudu pro ČR nepříznivě. Hrozí jí proto, že zaplatí až sedm miliard korun. V listopadu 2006 však česká vláda s japonskou bankou uzavřela smír. Přesnou výši odškodnění, která může podle MF díky tomu být i nulová, se vláda dozví nejpozději v polovině června.

Stát v současnosti čelí arbitrážím za stovky milionů korun. Jde například o spor s firmou Diag Human, které už v roce 2002 musela ČR zaplatit přes 326 milionu korun. Její majitel Josef Šťáva ale požaduje další miliardy.

Lucemburská European Media Ventures zase žaluje Česko kvůli investici do regionální televizní stanice TV3 v hodnotě 45 milionů dolarů. K arbitráži míří rovněž dlouholetá kauza karlovarského golfového hřiště Cihelna. Německý podnikatel Peter Franz Vöcklinghaus se rozhodl, že bude po státu požadovat 620 milionů korun za zmařenou investici. S úroky se suma šplhá rovněž až k miliardě.

Největší současná mezinárodní arbitráž Česka, v níž majitel ostravských oceláren žaluje stát téměř o 20 miliard korun, by mohla skončit už do poloviny roku.

Žaloby ovšem podává i Česko. Stát například zažaloval ČSOB o 27 miliard korun. Tvrdí, že bývalá banka IPB měla v době prodeje do rukou ČSOB podstatně větší hodnotu, než se dosud vědělo, a chce proto tuto sumu zpět. ČSOB zase požaduje po státu zaplatit 1,7 miliardy korun. Částka představuje dluh firmy J.Ring Jaroslava Roušala vůči IPB, který ČSOB zdědila. Obě žaloby řeší jedna arbitráž.

Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.