Česká i slovenská ekonomika přibrzdily

Praha - Ekonomický růst České republiky v prvním čtvrtletí zpomalil. Hrubý domácí produkt v reálném vyjádření meziročně vzrostl o 5,4 procenta, zatímco ještě na konci loňského roku získal 6,6 procenta. Oslabení růstu pocítilo i Slovensko, naopak německé hospodářství dosáhlo nejvyšší hodnoty za posledních 12 let. V Evropské unii jako celku růst hrubého domácího produktu mírně zpomalil, a to z 2,5 procenta na 2,4 procenta.

Růst českého hospodářství táhla z jedné třetiny vyšší zaměstnanost, která se v průběhu prvního kvartálu meziročně zvýšila o 1,7 procenta. Zbývající dvoutřetinový podíl připadá na posilování produktivity práce.

„Vezmeme-li v úvahu, jak západní Evropa a USA zpomalují, jde stále i po zpomalení o excelentní výsledek,“ upozornil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Česko roste třikrát rychleji než Německo, a smývá tak rozdíl ve vyspělosti mezi oběma zeměmi.   

Pokles růstu zaznamenalo i Slovensko

Ještě výrazněji než české hospodářství šláplo na brzdy Slovensko. Z rekordní hodnoty 14,3 procenta růst HDP v prvním kvartále zpomalil na 8,7 procenta. Náš východní soused ale pravděpodobně i přesto zůstal jednou z nejvýkonnějších ekonomik Evropské unie.

Německé hospodářství na novém rekordu

Naopak na své poměry nezvykle silný růst zaznamenala německá ekonomika. Hrubý domácí produkt získal 1,5 procenta, což je nejvyšší přírůstek od roku 1996. Německý vývoj překonal i očekávání analytiků, kteří sice předpovídali zrychlení růstu, ale po 0,3procentním zvýšení v posledním čtvrtletí loňského roku průměrně počítali s růstem kolem 0,7 procenta.

„Při pohledu na celé čtvrtletí pokračoval bez přerušení hospodářský vzestup z loňského roku. Německá ekonomika prokázala na začátku roku 2008 svou velkou sílu navzdory rostoucím tlakům,“ komentoval nezvykle vysoké hodnoty německý statistický úřad.