Tošovský: Výpadky dodávek elektřiny v Česku v létě nehrozí

Praha/Varšava - Polští energetici varují před možnými výpadky dodávek elektrického proudu, které mohou v letních měsících trápit obyvatele i celé dny. Na vině je zastaralá přenosová soustava. Česká republika se s podobnými problémy setkala v roce 2006. Vladimír Tošovský, generální ředitel společnosti ČEPS, která v Česku provozuje přenosovou soustavu, ale tvrdí, že by se již neměly opakovat.

Podle Tošovského nejsou přehnané obavy na místě. ČEPS je na možné komplikace dobře připravený. „My samozřejmě děláme scénáře různých situací v soustavě. Naši dispečeři jsou na to připravování a veškeré nám známé scénáře trénují, abychom dokázali stále udržet soustavu v provozu,“ snažil se uklidnit veřejnost ve čtvrtečním Před polednem. 

I když v létě oproti zimě spotřeba elektrické energie klesá, vzniká právě v tomto období velké množství krizových situací. Stojí za tím plánované odstávky některých zařízení, která potřebují pravidelnou údržbu. Problémy ale mohou způsobovat také vysoké teploty, které v minulosti komplikovaly život především francouzským a německým energetikům. 

Důvodem, proč nemohou některé elektrárny v letních měsících pracovat, není podle Tošovského to, že by to nezvládla technická zařízení. Své provozy jsou schopné bez problémů chladit. Vypouštěná voda ale kvůli vysoké teplotě negativně působí na životní prostředí a ohrožuje život v řekách, do kterých odtéká. Proto musí některé elektrárny při překročení stanovených teplotních limitů zastavit činnost. „U nás ta situace taková není, protože drtivá většina elektráren má chladící věže,“ zdůraznil Tošovský. 

Česká republika prodělala krizi v létě 2006. 25. července došlo kvůli přetížení sítě k masivnímu výpadku proudu, který ČEPS označil za největší v posledních třiceti letech. Podnik byl nucen vyhlásit krizový stav. Omezení dodávek elektřiny negativně dolehlo na přední české podniky. Mladoboleslavská Škodovka musela zastavit výrobu. Problémy měl také Budějovický Budvar.