Přebytek dřeva komplikuje Lesům ČR průběh tendrů

Hradec Králové - Problém s tendry na lesnické práce znovu řeší státní podnik Lesy ČR. První firma oznámila, že od zakázky odstupuje a další vítězové soutěže to zvažují. Vše kvůli přebytku dřeva a poklesu cen až o 30 %.  

Na státní Lesy se valí nová pohroma. Sotva co podnik vyřešil problémy kolem soutěží na těžbu dřeva a lesní práce, některé firmy uvažují o tom, že odstoupí od tříletých zakázek. Dřevo nakupují od podniku tak draze, že ho za tu cenu neprodají a prodělaly by. Lesní společnost Jihlava vzdala k 1. červnu těžbu v karlovarské lokalitě Teplá. „Oni chtěli pracovat s cenou, která je dnes jiná, než jakou oni nabídli do výběrového řízení. Změnilo by se to základní, kvůli čemu vyhráli tendr, a my bychom tím porušili zákon o veřejných zakázkách,“ říká mluvčí Lesů ČR Radek Drahný. 

Ředitel Lesní společnosti Jihlava Jaroslav Kaláb rozhovor odmítl. Státní Lesy tvrdí, že smlouvu plní, proto ji nezruší. Naopak jihlavskou firmu i další, které odstoupí, zažalují. „Státní podnik bude požadovat náhradu újmy. Každý šel s určitým rizikem do smluvního vztahu se státním podnikem,“ tvrdí generální ředitel Lesů ČR Jiří Novák.  

Na lokality, kde firmy práci přeruší nebo odstoupí od zakázky, povolají Lesy náhradní firmy, které tam budou pracovat do konce roku. Mezitím vypíší nové tendry. „Jsem přesvědčen, že většina firem dá přednost jistotě tříletého smluvního závazku. Až se překoná tato situace, kalamita Emma a cenový šok, tak se situace vrátí do původních kolejí,“ věří ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Může nastat určitá recese a další trvání smluvního vztahu může narovnat to, co trh způsobil v tomto roce,“ uzavírá Jiří Novák.  

Částečné oživení trhu se dřevem a tedy i zvýšení jeho ceny očekávají odborníci koncem letošního roku.