Pražská burza překonala tento týden pětiměsíční rekord

Praha - Ceny hlavních tuzemských akcií na pražské burze v uplynulém týdnu vyrostly na nejvyšší hodnotu za více než pět měsíců. Investoři kupovali zejména akcie energetické společnosti ČEZ a těžební firmy New World Resources (NWR). Vůbec nejsilněji, ale při velmi malých obchodech, stouply akcie autobazaru AAA Auto. Index trhu PX zpevnil o 3,93 procenta na 1701,1 bodu.   

Hitem týdne byly podle makléřů akcie ČEZ. Ty se v pondělí naposledy obchodovaly s nárokem na hrubou dividendu 40 korun na akcii, proto se očekával spíše pokles. Cena ČEZ nejenže neklesla, ale naopak s podporou zlepšených čtvrtletních hospodářských výsledků oznámených ve čtvrtek stupňovala růst.    

Akcie ČEZ nakonec zpevnily o 8,35 procenta na 1336 korun při nevídaných obchodech za více než 14 miliard korun, což představovalo takřka dvě třetiny objemu celého trhu. K největším prodejcům patřil stát, který snížil svůj podíl ve společnosti na 64,3 procenta.     

Akcie NWR, majitele černouhelné firmy OKD, se zhodnotily o 9,7 procenta na 500 korun. Úspěšně tak završily svůj první celý obchodní týden na burze a zatím více než překonávaly představy investorů, kteří ve veřejné nabídce získali akcie za 425,8 koruny za kus.    

Akcie AAA Auto narostly o 13,4 procenta na 27,73 koruny a spekulovalo se, že tajemným kupcem byla přímo firma AAA Auto. Ta to ale odmítla. „Společnost AAA Auto Group, ani její většinový akcionář a management, nestáli za obchody, které v minulých dnech ovlivnily vzestup ceny akcií společnosti,“ zdůraznil mluvčí skupiny AAA Auto Milan Smutný. V případě, že by představenstvo AAA Auto Group rozhodlo o zpětném odkupu akcií, oznámí to předem burzám a dozorující České národní bance.     

Nejhůře v týdnu dopadly akcie mediální skupiny CME, které odepsaly 4,4 procenta a prodávaly se za 1585 korun. CME obdržela snížené investiční doporučení od firmy Goldman Sachs na stupeň „neutrální“ z „kupovat“.