Aktivistický investor nutí Yahoo opět jednat s Microsoftem

Seattle - Tentokrát nabídka společnosti Microsoft nepočítá s převzetím společnosti Yahoo. Jednu akcii za 33 dolarů tedy v souhrnu 47,5 miliardy Yahoo v únoru internetový vyhledávač od pionýra v oblasti IT odmítl. Teď se Microsoft nechal slyšet, že nabízí "jinou" spolupráci, o její formě ví zatím pouze vedení obou společností. Yahoo ale teď  rád naslouchá, protože se začal obávat o svou budoucnost pod vedením aktivistického investora Carla Icahna, který uvažuje o prosazení změn v Yahoo, vedoucích, zdá se, právě k prodeji firmy do rukou Microsoftu.

V prohlášení společnosti Microsoft o se o nabídce uvádí: „Není prostor pro nabídku na převzetí celého Yahoo, ale stále je o čem jednat“. „Jde nám o maximalizaci hodnoty podniku pro akcionáře, nebráníme se na cestě k ní ani žádnému návrhu společnosti Microsoft,“ reagoval Yahoo.

Analytici prohlašují, že jakákoliv spolupráce vytáhne Yahoo ze spárů nápadů Carla Icahna, který se pokouší prosadit do správní rady své lidi, se kterými má přijít nová vize internetové firmy. Icahnovo počínání se nelíbí ani zakladateli Yahoo Jerry Yangovi. Icahn by totiž byl zřejmě ochoten prodat firmu právě Microsoftu za pro Yahoo nepřijatelnou cenu. Dosud koupil deset milionů akcií Yahoo a projevil zájem o dalších téměř padesát milionů kusů. „Spojení Microsoftu a Yahoo by mělo být citlivým řešením pro všechny,“ uvedl Icahn.

Microsoft ale není ve frontě na Yahoo sám, několik týdnů už dva největší vyhledávače světa Google a Yahoo testují společné aktivity na poli internetové vyhledávací reklamy. Microsoft se zase pokouší o námluvy s komunitním serverem Facebook.